Šiuolaikiniame pasaulyje įtaisai tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, tačiau mokslininkai perspėja apie paslėptus pavojus, susijusius su pernelyg ilgu ekrano naudojimo laiku. Neseniai žurnale „Journal of General Internal Medicine“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad ilgalaikis buvimas prie ekranų gali žymiai padidinti riziką susirgti širdies ligomis ir netgi sutrumpinti gyvenimo trukmę.
Tyrimai ir jų rezultatai
Atlikdami didelio masto tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 4000 jaunuolių, mokslininkai 30 metų stebėjo jų sveikatą. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas laikui, praleistam prie televizorių, kompiuterių ir telefonų. Rezultatai buvo nerimą keliantys: jauni žmonės, daug laiko praleidę prie ekranų būdami 20–30 metų, turėjo žymiai didesnę širdies problemų riziką.
Kiekviena papildoma valanda, praleista žiūrint televizorių sulaukus 23 metų, padidino širdies ligų riziką 16%. Šie atradimai rodo tiesioginį ryšį tarp ekrano laiko ir širdies sveikatos. Be to, mokslininkai pažymėjo, kad perteklinis ekrano laikas neigiamai veikia svarbius gyvenimo aspektus, tokius kaip miegas ir fizinis aktyvumas, o tai taip pat prisideda prie prastos bendros sveikatos.
Ekrano laikas ir amžius: rizika vyresnio amžiaus žmonėms
Pasirodo, laikas prie ekrano neigiamai veikia ne tik jaunimą. Vidutinio amžiaus žmonės, daugiau laiko praleidę prie televizoriaus, taip pat susidūrė su padidėjusia širdies ligų rizika. Konkrečiai, jie turėjo 55% padidintą koronarinės širdies ligos riziką, 58% padidino insulto riziką ir 32% padidino bendrą širdies ligų riziką.