Akys – kiek gelmės ir paslapties slypi šiame sielos veidrodyje! Jie įkvepia menininkus ir fotografus, jų magnetizmas traukia režisierius, o kiekviename žvilgsnyje galima pagauti nepakartojamo grožio užuominą. Rainelės spalvų įvairovė yra nuostabi, ir gamta turi savų paslapčių. Žemiau straipsnyje yra penki neįtikėtini faktai apie akių spalvą, kurie pakeis jūsų idėją apie šį išorinį ir kartu giliai asmeninį aspektą.
5 faktai apie akių spalvą, kuriais labai sunku patikėti
1. Chameleono akys: kai tavo akys pakeičia spalvą
Daugelis girdėjo, kad akys yra langas į sielą, bet kas, jei tai ne tik metafora? Kai kurių žmonių akys iš tikrųjų gali pakeisti atspalvį, atspindėdamos jų emocinę būseną, apšvietimą, paros laiką ir net drabužių spalvą. Šis reiškinys vadinamas „chameleono akimis”. Šios akys dažniausiai būna šviesios spalvos dėl melanino trūkumo, todėl jos gali prisitaikyti ir išsklaidyti šviesą, todėl atrodo, kad spalva pasikeitė.
2. Žalia iš tikrųjų… ne žalia.
Žalios akys, ypač retos ir paslaptingos, kartais siejamos su magija. Bet ar žinojote, kad juose nėra žalio pigmento? Atspalvis susidaro dėl nedidelio kiekio melanino, kuris pats suteikia melsvą ar pilką spalvą, bei specialaus pigmento lipofuscino, kuris suteikia gelsvą atspalvį. Maišant šias spalvas susidaro žaluma. Beje, daugiausiai žaliaakių galima sutikti Škotijoje, Airijoje ir Islandijoje, kur šis akių atspalvis ypač paplitęs.
3. Įvairių spalvų akys: heterochromijos magija
Heterochromija yra nuostabus reiškinys, kai kiekviena žmogaus akis gali turėti savo unikalią spalvą. Taip atsitinka dėl netolygaus melanino pasiskirstymo, o viena iš akių dažnai įgauna rudą atspalvį. Kartais heterochromija pasireiškia vienoje akyje, kai aplink vyzdį susikaupia daugiau melanino, susidaro tamsus plotas, o likusi akies dalis būna šviesesnė. Taip pat retai pasitaiko atvejų, kai vienas rainelės sektorius turi savo spalvą, suteikiantį išvaizdai dar daugiau išskirtinumo.
4. Visi mėlynakiai yra to paties protėvio palikuonys
Manoma, kad senovėje visi žmonės turėjo rudas akis. Tada, maždaug prieš 6 000–10 000 metų, įvyko genetinė mutacija, dėl kurios vienam žmogui pamėlynavo akys. Šis žmogus tapo bendru visų šiandien gyvenančių mėlynakių protėviu. Nuo tada palikuonys migravo, išplatindami mėlynas akis visame pasaulyje. Šis faktas mums primena, kad mes visi esame susiję per kartas ir mūsų protėvių palikimą.
5. Rudos akys yra natūrali apsauga nuo saulės

Žmonės su rudomis akimis turi didelį pranašumą: dėl didelio melanino kiekio jų akys tampa mažiau jautrios ultravioletinių spindulių poveikiui. Skirtingai nei šviesiaakiai, rudaakiai gali jaustis patogiau ryškioje saulėje, nes jų akys geriau apsaugotos nuo žalingo poveikio. Galbūt todėl ruda spalva dažnai siejama su patikimumu ir stabilumu.