2024 metų rugsėjo 27 dieną stačiatikiai švenčia vieną didžiausių švenčių – Viešpaties kryžiaus išaukštinimą. Šią dieną Bažnyčia prisimena kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus, atradimą ir pastatymą. Šis įvykis turi gilią dvasinę prasmę, simbolizuojančią gyvenimo pergalę prieš mirtį ir atpirkimą už žmonijos nuodėmes. Šventė neatsiejamai susijusi su bažnytinėmis pamaldomis ir ritualais, taip pat su liaudies tradicijomis, kurios šimtmečius persipynė su religiniais papročiais. Tikintieji domisi, ką galima ir ko negalima padaryti šią dieną, kad būtų tinkamai pagerbtas didžiojo įvykio atminimas.
Ką galite padaryti per Exaltation rugsėjo 27 d
Pagal tradicijas Viešpaties Kryžiaus išaukštinimas – tai diena, kai gėrio ir blogio jėgos stoja į nuožmią kovą, o kryžius simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą. Štai kodėl krikščionys šią dieną nešioja kryžius ir lanko pamaldas, prašydami Dievo apsaugos ir palaiminimo.
Ypatingas dėmesys skiriamas naktiniam aptarnavimui. Naktį iš rugsėjo 26-osios į 27-ąją daugelis tikinčiųjų eina į visą naktį truksiančius budėjimus bažnyčiose kartu melstis ir prisiminti Viešpaties kryžiaus atradimą.
Buvo tikima, kad kryžius šią dieną buvo apdovanotas ypatingomis galiomis. Saugant namus ir šeimą, skaitant maldą „Tėve mūsų“ bažnytinėmis žvakėmis buvo pakrikštyti kambarių kampai. Kryžiai buvo piešiami kreida ant durų ir kampuose, kad apsaugotų namus nuo blogio. Taip pat, siekiant apsaugoti gyvulius, į aptvarus buvo dedami naminiai kryžiai. Toks kryžius, sukurtas rugsėjo 27 d., buvo laikomas stipriu talismanu, galinčiu apsaugoti nuo visų bėdų.
Tradiciškai Išaukštinimo dieną buvo baigti darbai laukuose, augalai buvo apsaugoti nuo artėjančio šalčio. Viena iš svarbių veiklų buvo kopūstų derliaus nuėmimas. Populiarus ir džiugus renginys buvo kopūstų vakarėliai, kur žmonės rinkdavosi kolektyviai nuimti kopūstų žiemai. Kopūstas buvo raugintas, raugintas, o, pagal populiarų įsitikinimą, būtent šią dieną jis pasirodė ypač skanus ir sveikas.
Vakare merginos surengdavo pasibuvimus, kviesdavo vaikinus į žaidimus, šokius ir bendravimą. Šie susitikimai ne tik linksmino, bet ir prisidėjo prie pažinčių užmezgimo, santykių stiprinimo. Iš tokių susibūrimų, vadinamų „kopūstų vakarėliais“, ilgainiui atsirado žodis „kopūstų vakarėlis“, kuris šiandien reiškia teatro spektaklius ir kitus bendrus renginius.
Ko jūs visiškai negalite padaryti per Išaukštinimą 2024 m. rugsėjo 27 d
Viešpaties Kryžiaus išaukštinimo dieną tikintieji laikosi griežto vienos dienos pasninko. Šią dieną griežtai draudžiama vartoti gyvūninės kilmės produktus – pieną, mėsą, kiaušinius. Tai dvasinio apsivalymo metas, o pasninko sulaužymas laikomas nuodėme.
Nerekomenduojama pradėti naujų verslų, nes, remiantis populiaria išmintimi, viskas, kas nauja, pradėta šią dieną, yra pasmerkta žlugti. Svarbius darbus geriau atidėti palankesniam laikui.
Pavojinga skolinti pinigus. Buvo manoma, kad tokie veiksmai šią dieną gali sukelti finansinių nuostolių ir skolų problemų. Finansinius klausimus stengėmės spręsti kitomis dienomis, kad išvengtume galimų nesklandumų.
Ypatingas dėmesys buvo skiriamas draudimui eiti į mišką. Pasak tikėjimo, šią dieną tarp medžių ypač suaktyvėjo piktosios dvasios, o vieniši pasivaikščiojimai galėjo baigtis bėda. Ypač bijojo miško gyvačių, kurios, pasak legendos, šiuo laikotarpiu ruošėsi žiemos miegui ir šliaužė po žeme, įkandindamos visus šalia buvusius.
Tačiau ypatingai buvo pasirūpinta naminiais gyvūnais, ypač katėmis, kurios buvo laikomos namų gynėjais. Žmonės tikėjo, kad katės gali atnešti sėkmę į namus ir išvaryti piktąsias dvasias. Neturintys kačių jas skolindavosi iš kaimynų ir trumpam „apsaugai“ parsinešdavo namo, duodavo pieno, prižiūrėdavo.
Ginčai, keiksmažodžiai ir keiksmažodžiai per Išaukštinimą taip pat buvo laikomi didele nuodėme. Ši diena siejama su gilia dvasine simbolika, nes šventė primena Kristaus kančią ir nukryžiavimą, todėl triukšmingi ir linksmi renginiai buvo netinkami.
Orų ženklai
Tarp liaudies išaukštinimo tradicijų išliko daug ženklų, susijusių su oro permainomis ir pasiruošimu žiemai. Žmonės atidžiai stebėjo gamtą, kad prognozuotų šalto oro pradžią.
Vienas iš ženklų buvo stebėti šiaurės vėją: jei šią dieną jis pūs, tuomet galima tikėtis, kad ateinanti vasara bus labai šilta. Jei Exaltation ryte jaučiamas nedidelis šalnas, tai pranašauja ankstyvą žiemos pradžią.
Kai šventės išvakarėse buvo šilta, o pačią dieną smarkiai atšalo, tai buvo laikoma ženklu, kad pavasario laukiama anksti. Šiltas oras Išaukštinimo metu taip pat numatė, kad tokios sąlygos išliks iki užtarimo.
Be to, šią dieną buvo stebimi ir migruojantys paukščiai: būtent tada paskutinis iš jų iškeliavo į šiltesnius kraštus. Taip pat buvo tikima, kad lokys jau ruošiasi žiemos miegui ir pradėjo gultis savo guolyje.